WeEn Semiconductors BYV30-600PQ
- Manufacturer
- WeEn Semiconductors
- Model
- BYV30-600PQ
- Datasheet
- BYV30-600PQ PDF
- Description
- DIODE GEN PURP 600V 30A TO220AC
|---|---|
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Series | - |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55V @ 30A |