WeEn Semiconductors BYV29X-500,127
- Manufacturer
- WeEn Semiconductors
- Model
- BYV29X-500,127
- Datasheet
- BYV29X-500,127 PDF
- Description
- DIODE GEN PURP 500V 9A TO220F
|---|---|
| Base Part Number | BAW62 |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | ALF2 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 75V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 75V |
| Series | - |
| Current - Average Rectified (Io) | 250mA (DC) |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 100mA |