WeEn Semiconductors BYV29G-600,127
- Manufacturer
- WeEn Semiconductors
- Model
- BYV29G-600,127
- Datasheet
- BYV29G-600,127 PDF
- Description
- DIODE GEN PURP 600V 9A I2PAK
|---|---|
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 600V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V |
| Series | - |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3.2V @ 8A |