WeEn Semiconductors BYR29-800,127
- Manufacturer
- WeEn Semiconductors
- Model
- BYR29-800,127
- Datasheet
- BYR29-800,127 PDF
- Description
- DIODE GEN PURP 800V 8A TO220AC
|---|---|
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Base Part Number | 1N4148 |
| Capacitance @ Vr, F | 4pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | ALF2 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 4ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25nA @ 20V |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Series | - |
| Current - Average Rectified (Io) | 200mA (DC) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Operating Temperature - Junction | - |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 10mA |