WeEn Semiconductors BYC30B-600PJ
- Model
- BYC30B-600PJ
- Datasheet
- BYC30B-600PJ PDF
- Description
- DIODE GEN PURP 600V 30A D2PAK
|---|---|
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Series | - |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55V @ 30A |