Visual Communications Company - VCC VFTH12N06S40K
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Model
VFTH12N06S40K
Datasheet
VFTH12N06S40K PDF
Description
VENTOFLEX, HORIZONTAL CUT VERSIO
Availability
IN STOCK
Stock: 9
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Series AB-FC
CRI (Color Rendering Index) -
CCT (K) -
Light Emitting Surface (LES) -
Features IP64
Lumens/Watt @ Current - Test 9 lm/W Red, 25 lm/W Green, 6 lm/W Blue
Lens Type Flat
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 12V
Wavelength 630nm Red, 528nm Blue, 470nm Green
Flux @ Current/Temperature - Test 90lm Red, 248lm Green, 56lm Blue
Part Status Active
Configuration Linear Light Strip, Flexible
Current - Max -
Viewing Angle 120°
Type LED Module
Current - Test 840mA
Color Red, Green, Blue (RGB)
Size / Dimension 5000.00mm L x 10.00mm W
Height 2.50mm