Visual Communications Company - VCC 74SW36-NWR36H-CR
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Model
74SW36-NWR36H-CR
Datasheet
74SW36-NWR36H-CR PDF
Description
PMI .312" LED 36V WIRE RED
Attribute Name Attribute Value
Lamp Color Blue
Lens Color Blue
Lens Style Round with Domed Top
Part Status Active
Viewing Angle 60°
Type LED
Lens Transparency Diffused
Series Q Series
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Current 6mA
Wavelength - Peak -
Ratings AC
Ingress Protection IP67
Voltage 110V
Panel Cutout Shape Round
Features -
Millicandela Rating 800mcd
Lens Size 8.00mm Dia
Panel Cutout Dimensions 0.47" (11.94mm)