Vishay / Vitramon VJ0603Y222MXXCW1BC
Model
VJ0603Y222MXXCW1BC
Datasheet
VJ0603Y222MXXCW1BC PDF
Description
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603
Attribute Name Attribute Value
Lead Style -
Temperature Coefficient C0G, NP0
Capacitance 6.2pF
Part Status Active
Applications RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Series S
Thickness (Max) 0.024" (0.61mm)
Ratings -
Voltage - Rated 50V
Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5pF
Operating Temperature -55°C ~ 125°C