Vishay / Vitramon VJ0603A120JXBPW1BC
Model
VJ0603A120JXBPW1BC
Datasheet
VJ0603A120JXBPW1BC PDF
Description
CAP CER 12PF 100V C0G/NP0 0603
Attribute Name Attribute Value
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Capacitance 9.1pF
Temperature Coefficient X8R
Part Status Active
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series SMD Comm X8R HT150C Flex
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Ratings -
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated 16V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance ±0.25pF