Vishay / Vitramon GA0603Y561JXXAC31G
Model
GA0603Y561JXXAC31G
Datasheet
GA0603Y561JXXAC31G PDF
Description
CAP CER 560PF 25V X7R 0603
Attribute Name Attribute Value
Features -
Voltage - Rated 100V
Packaging Tape & Reel (TR)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) -
Lead Style -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Capacitance 560pF
Temperature Coefficient X7R
Part Status Active
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Series GA
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Ratings AEC-Q200
Thickness (Max) 0.038" (0.97mm)