Vishay / Sprague 94SVP567X0010F12
- Manufacturer
- Vishay / Sprague
- Model
- 94SVP567X0010F12
- Datasheet
- 94SVP567X0010F12 PDF
- Description
- CAP ALUM POLY 560UF 20% 10V SMD
|---|---|
| Ratings | - |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Tolerance | ±20% |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
| Capacitance | 150µF |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.56A @ 100kHz |
| Part Status | Active |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 35mOhm |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
| Voltage - Rated | 10V |
| Type | Polymer |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Series | 94SVP |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |