Vishay / Sprague 94SVP156X0010A5
- Manufacturer
- Vishay / Sprague
- Model
- 94SVP156X0010A5
- Datasheet
- 94SVP156X0010A5 PDF
- Description
- CAP ALUM POLY 15UF 20% 10V SMD
|---|---|
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
| Voltage - Rated | 16V |
| Type | Polymer |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Series | NPCAP™-PXE |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Ratings | - |
| Height - Seated (Max) | 0.406" (10.30mm) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Tolerance | ±20% |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
| Capacitance | 330µF |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.35A @ 100kHz |
| Part Status | Active |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 16mOhm |