Vishay / Sprague 592D107X06R3B2T20H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Model
592D107X06R3B2T20H
Datasheet
592D107X06R3B2T20H PDF
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 1611
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 1611 (4028 Metric)
Voltage - Rated 6.3V
Type Conformal Coated
Lifetime @ Temp. -
Series TANTAMOUNT®, 592D
Size / Dimension 0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Manufacturer Size Code B
Capacitance 100µF