Vishay / Sprague 592D106X0010B2W15H
Model
592D106X0010B2W15H
Datasheet
592D106X0010B2W15H PDF
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V 1611
Attribute Name Attribute Value
Series TAP
Size / Dimension 0.256" Dia (6.50mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Manufacturer Size Code G
Capacitance 47µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.7Ohm
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 10V
Type Conformal Coated
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C