Vishay / Sprague 592D105X9035B2W15H
Manufacturer
Vishay / Sprague
Model
592D105X9035B2W15H
Datasheet
592D105X9035B2W15H PDF
Description
CAP TANT 1UF 10% 35V 1611
Attribute Name Attribute Value
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1611 (4028 Metric)
Voltage - Rated 10V
Type Conformal Coated
Lifetime @ Temp. -
Series TANTAMOUNT®, 592D
Size / Dimension 0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Manufacturer Size Code B
Capacitance 10µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.7Ohm