Vishay / Sprague 199D475X9035C7V1E3
Model
199D475X9035C7V1E3
Datasheet
199D475X9035C7V1E3 PDF
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Package / Case 1611 (4028 Metric)
Voltage - Rated 10V
Type Conformal Coated
Lifetime @ Temp. -
Series TANTAMOUNT®, 592D
Size / Dimension 0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Manufacturer Size Code B
Capacitance 100µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm