Vishay / Sprague 199D336X06R3C7V1E3
Model
199D336X06R3C7V1E3
Datasheet
199D336X06R3C7V1E3 PDF
Description
CAP TANT 33UF 20% 6.3V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Radial
Voltage - Rated 35V
Type Conformal Coated
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series TANTALEX®, 199D
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.458" (11.64mm)
Packaging Bulk
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±20%
Manufacturer Size Code C
Capacitance 4.7µF
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)