Vishay / Sprague 199D155X9050C6V1E3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Model
199D155X9050C6V1E3
Datasheet
199D155X9050C6V1E3 PDF
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 50V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Type Molded
Voltage - Rated 16V
Series T491
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings -
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Manufacturer Size Code C
Capacitance 15µF
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm