Vishay / Sprague 199D155X9050C1V1E3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Model
199D155X9050C1V1E3
Datasheet
199D155X9050C1V1E3 PDF
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 50V RADIAL
Attribute Name Attribute Value
Type Conformal Coated
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series TANTALEX®, 199D
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Features General Purpose
Height - Seated (Max) 0.458" (11.64mm)
Packaging Bulk
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Manufacturer Size Code C
Capacitance 1.5µF
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 50V