Vishay / Sfernice LPS1100H4700JB
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Model
LPS1100H4700JB
Datasheet
LPS1100H4700JB PDF
Description
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 1100W
Attribute Name Attribute Value
Package / Case Box
Mounting Feature Flanges
Series LPS 1100
Size / Dimension 2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
Features Non-Inductive
Coating, Housing Type -
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.055" (26.80mm)
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Lead Style M4 Threaded
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
Resistance 1 Ohms
Composition Thick Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1100W