Vishay / Semiconductor - Diodes Division TZX8V2D-TAP
Model
TZX8V2D-TAP
Datasheet
TZX8V2D-TAP PDF
Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 28740
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 11V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Digi-Reel®
Tolerance -
Part Status Active
Power - Max 500mW
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Impedance (Max) (Zzt) 35 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 14V