Vishay / Semiconductor - Diodes Division TZX5V1C-TR
Model
TZX5V1C-TR
Datasheet
TZX5V1C-TR PDF
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 29954
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6V
Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 2V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Digi-Reel®
Tolerance -
Part Status Active
Power - Max 500mW