Vishay / Semiconductor - Diodes Division TZX3V6B-TR
Model
TZX3V6B-TR
Datasheet
TZX3V6B-TR PDF
Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 29966
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1V
Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 2V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance -
Part Status Active
Power - Max 500mW