Vishay / Semiconductor - Diodes Division TZX2V7C-TAP
Model
TZX2V7C-TAP
Datasheet
TZX2V7C-TAP PDF
Description
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 29930
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 30V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 23V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance -
Part Status Active
Power - Max 500mW