Vishay / Semiconductor - Diodes Division TZX2V4A-TR
Model
TZX2V4A-TR
Datasheet
TZX2V4A-TR PDF
Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 25860
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 2V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±5%
Part Status Active
Power - Max 500mW