Vishay / Semiconductor - Diodes Division TZX24X-TAP
Model
TZX24X-TAP
Datasheet
TZX24X-TAP PDF
Description
DIODE ZENER 24V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 29000
Series Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 2V
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Tolerance ±7%
Part Status Active
Power - Max 225mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Part Number BZX84C5V6
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6V