Vishay / Semiconductor - Diodes Division TZX16B-TAP
Model
TZX16B-TAP
Datasheet
TZX16B-TAP PDF
Description
DIODE ZENER 16V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 29968
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 6.2V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance -
Part Status Active
Power - Max 500mW
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C