Vishay / Semiconductor - Diodes Division TZX11B-TR
Model
TZX11B-TR
Datasheet
TZX11B-TR PDF
Description
DIODE ZENER 11V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 29989
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 13V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 10V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance -
Part Status Active
Power - Max 500mW
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Impedance (Max) (Zzt) 35 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C