Vishay / Semiconductor - Diodes Division TZMC6V2-GS18
Model
TZMC6V2-GS18
Datasheet
TZMC6V2-GS18 PDF
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80
Availability
IN STOCK
Stock: 10000
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Power - Max 500mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms
Operating Temperature 175°C
Supplier Device Package SOD-80 MiniMELF
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 6.2V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±5%