Vishay / Semiconductor - Diodes Division FESF16GTHE3/45
Model
FESF16GTHE3/45
Datasheet
FESF16GTHE3/45 PDF
Description
DIODE GEN PURP 400V 16A ITO220AC
Attribute Name Attribute Value
Series -
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 16A
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package ITO-220AC
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 500V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 500V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 16A