Vishay / Semiconductor - Diodes Division FESF16FTHE3/45
Model
FESF16FTHE3/45
Datasheet
FESF16FTHE3/45 PDF
Description
DIODE GEN PURP 300V 16A ITO220AC
Attribute Name Attribute Value
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 400V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 16A
Series -
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3V @ 16A