Vishay / Semiconductor - Diodes Division FESF16CTHE3/45
Model
FESF16CTHE3/45
Datasheet
FESF16CTHE3/45 PDF
Description
DIODE GEN PURP 150V 16A ITO220AC
Attribute Name Attribute Value
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package ITO-220AC
Reverse Recovery Time (trr) 35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 16A
Series -
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 975mV @ 16A