Vishay / Semiconductor - Diodes Division FESB16JTHE3/81
Model
FESB16JTHE3/81
Datasheet
FESB16JTHE3/81 PDF
Description
DIODE GEN PURP 600V 16A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-263AB
Reverse Recovery Time (trr) 35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 50V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 8A
Series -
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950mV @ 8A