Vishay / Semiconductor - Diodes Division FESB16HTHE3/81
Model
FESB16HTHE3/81
Datasheet
FESB16HTHE3/81 PDF
Description
DIODE GEN PURP 500V 16A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 16A
Series -
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 16A
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Capacitance @ Vr, F 145pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package TO-263AB
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V