Vishay / Semiconductor - Diodes Division FESB16GTHE3/45
Model
FESB16GTHE3/45
Datasheet
FESB16GTHE3/45 PDF
Description
DIODE GEN PURP 400V 16A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
Reverse Recovery Time (trr) 55ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5µA @ 600V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 8A
Series HEXFRED®
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7V @ 8A