Vishay / Semiconductor - Diodes Division FESB16CTHE3/45
Model
FESB16CTHE3/45
Datasheet
FESB16CTHE3/45 PDF
Description
DIODE GEN PURP 150V 16A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number FESB16D
Capacitance @ Vr, F 175pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package TO-263AB
Reverse Recovery Time (trr) 35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 200V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
Series -
Current - Average Rectified (Io) 16A
Packaging Tube
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Diode Type Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 975mV @ 16A