Vishay / Semiconductor - Diodes Division FESB16ATHE3/45
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Model
FESB16ATHE3/45
Datasheet
FESB16ATHE3/45 PDF
Description
DIODE GEN PURP 50V 16A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Reverse Recovery Time (trr) 35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 100V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Series -
Current - Average Rectified (Io) 16A
Packaging Tube
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Diode Type Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 975mV @ 16A
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number FESB16B
Capacitance @ Vr, F 175pF @ 4V, 1MHz