Vishay / Semiconductor - Diodes Division BZX55C6V2-TR
Model
BZX55C6V2-TR
Datasheet
BZX55C6V2-TR PDF
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 28290
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3V
Series Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 1V
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Tolerance ±5%
Part Status Active
Power - Max 225mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Part Number BZX84C3V0
Impedance (Max) (Zzt) 95 Ohms