Vishay / Semiconductor - Diodes Division BZX55C51-TR
Model
BZX55C51-TR
Datasheet
BZX55C51-TR PDF
Description
DIODE ZENER 51V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 29995
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 6.2V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±5%
Part Status Active
Power - Max 500mW