Vishay / Semiconductor - Diodes Division BZX55C4V7-TR
Model
BZX55C4V7-TR
Datasheet
BZX55C4V7-TR PDF
Description
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 29681
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Impedance (Max) (Zzt) 125 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 51V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 39V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±5%
Part Status Active
Power - Max 500mW