Vishay / Semiconductor - Diodes Division BZX55C3V9-TR
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Model
BZX55C3V9-TR
Datasheet
BZX55C3V9-TR PDF
Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 18911
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Impedance (Max) (Zzt) 110 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 47V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 36V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±5%
Part Status Active
Power - Max 500mW