Vishay / Semiconductor - Diodes Division BZX55C33-TAP
Model
BZX55C33-TAP
Datasheet
BZX55C33-TAP PDF
Description
DIODE ZENER 33V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 19627
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.9V
Current - Reverse Leakage @ Vr 2µA @ 1V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±5%
Part Status Active
Power - Max 500mW
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Impedance (Max) (Zzt) 85 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C