Vishay / Semiconductor - Diodes Division BZX55C24-TR
Model
BZX55C24-TR
Datasheet
BZX55C24-TR PDF
Description
DIODE ZENER 24V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 27070
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Power - Max 500mW
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Impedance (Max) (Zzt) 75 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.3V
Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 1V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±5%