Vishay / Semiconductor - Diodes Division BZX55B75-TAP
Model
BZX55B75-TAP
Datasheet
BZX55B75-TAP PDF
Description
DIODE ZENER 75V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 29845
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 7.5V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±2%
Part Status Active
Power - Max 500mW