Vishay / Semiconductor - Diodes Division BZX55B5V6-TR
Model
BZX55B5V6-TR
Datasheet
BZX55B5V6-TR PDF
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35
Availability
IN STOCK
Stock: 28319
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-35
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 2V
Series Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±2%
Part Status Active
Power - Max 500mW