Vishay / Semiconductor - Diodes Division BYWF29-50HE3/45
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Model
BYWF29-50HE3/45
Datasheet
BYWF29-50HE3/45 PDF
Description
DIODE GEN PURP 50V 8A ITO220AC
Attribute Name Attribute Value
Current - Average Rectified (Io) 1A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Series -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 690mV @ 1A
Packaging Tape & Reel (TR)
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214BA
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package DO-214BA
Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 50V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50V