Vishay / Semiconductor - Diodes Division BYWB29-50HE3/81
Model
BYWB29-50HE3/81
Datasheet
BYWB29-50HE3/81 PDF
Description
DIODE GEN PURP 50V 8A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-216AA
Base Part Number UPR40
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package Powermite
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 400V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400V
Series -
Current - Average Rectified (Io) 2A
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Diode Type Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25V @ 1A