Vishay / Semiconductor - Diodes Division BYWB29-200HE3/45
Model
BYWB29-200HE3/45
Datasheet
BYWB29-200HE3/45 PDF
Description
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Package / Case TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package ITO-220AC
Reverse Recovery Time (trr) 25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 8A
Series -
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Packaging Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3V @ 20A