Vishay / Semiconductor - Diodes Division BYWB29-150HE3/81
Model
BYWB29-150HE3/81
Datasheet
BYWB29-150HE3/81 PDF
Description
DIODE GEN PURP 150V 8A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-263AB
Reverse Recovery Time (trr) 25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 200V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200V
Series -
Current - Average Rectified (Io) 8A
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Diode Type Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3V @ 20A