Vishay / Semiconductor - Diodes Division BYWB29-100HE3/81
Model
BYWB29-100HE3/81
Datasheet
BYWB29-100HE3/81 PDF
Description
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Part Number BYWB29-150
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package TO-263AB
Reverse Recovery Time (trr) 25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 150V
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150V
Series -
Current - Average Rectified (Io) 8A
Packaging Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Diode Type Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3V @ 20A